fbpx

Zmiana hasła Windows 10

5
(3)

Jak zmienić hasło w Windows 10?

Wielu z Was zastanawia się czasem jak zmienić hasło w komputerze bądź laptopie? Metod jest oczywiście kilka, od tych prostych i oczywistych do tych bardziej skomplikowanych i nie do końca legalnych. Dla tych którzy nie pamiętają hasła przygotowaliśmy oddzielny poradnik – Jak obejść hasło w windows kombinacja klawiszy, czyli jak odblokować komputer nie znając hasła windows 10 – zapraszamy do lektury.

Jak zmienić hasło w Windows 10?

Aby zmienić hasło użytkownika w systemie Windows należy przejść do ustawień komputera – klikamy menu StartUstawienia (ikonka kółka zębatego).

jak zmienić hasło w komputerze

W nowo otwartym oknie wybieramy opcje Konta i po lewej stronie klikamy Opcje logowania.

jak wyłączyć hasło windows 10

Teraz wystarczy tylko wskazać sposób logowania do systemu, a mamy tutaj kilka możliwości, od rozpoznawania twarzy lub linii papilarnych przez nadanie kodu PIN aż do tradycyjnej metody logowania, czyli dostępu za pomocą nazwy użytkownika i hasła.

jak zmienić hasło w laptopie

W systemie Windows nie ma domyślnie ustawionych wymagań co do hasła, jego złożoności. Możecie wpisać 123 i system Windows takie hasło przyjmie. Odradzamy stosowanie tak prostych haseł bo jeżeli już je zaczynacie stosować to z jakiegoś powodu, prawda? Robicie to dla bezpieczeństwa waszych danych, no bo nie chyba po to aby mieć co pisać podczas uruchamiania komputera lub laptopa.

jak usunąć hasło z laptopa

Hasło należy wprowadzić dwukrotnie i podać wskazówkę w przypadku zapomnienia hasła – zdecydowanie polecamy tą opcję – gdyby użytkownicy się do niej stosowali nie byłoby artykułu: Jak odblokować komputer nie znając hasła Windows 10.

Jak wyłączyć hasło Windows 10?

W poprzednim punkcie, omawialiśmy sytuację w której nasze konto użytkownika nie posiadało skonfigurowanego hasła dostępu. Teraz omówimy sytuację w której będziemy chcieli hasło do Windows wyłączyć. Jeśli nie znamy hasła które chcemy usunąć, musimy posłużyć się sposobem opisanym w artykule: Jak usunąć hasło do systemu Windows? W przeciwnym razie postępujemy tak jak w poprzednim akapicie z tą różnicą że zamiast tworzyć nowe hasło zmieniamy je na puste. Aby jednak to zrobić, system w pierwszej kolejności poprosi nas o podanie dotychczasowego hasła. Bez tego nie pozwoli nam na jakąkolwiek zmianę.

Jak zarządzać użytkownikami w Windows – konsola CMD.

Czasem zdarza się że musimy tworzyć lub usuwać użytkowników w naszym systemie Windows za pomocą komend wpisywanych w konsoli CMD. Mowa tutaj o poleceniu net user, które funkcjonuje w systemach Windows od czasów prehistorycznych czyli od Windowsa NT i 95. Kto pamięta te systemy ręka w górę :).

Jak stosować komendę net user? Omówimy tutaj tylko kilka z dostępnych opcji – całość jest opisana w tym artykule: Net user – spis komend i opcji.

Zacznijmy od założenia nowego użytkownika. Do tego służy opcja net user nazwaużytkownika /add na przykład net user katarzyna /add utworzy nam użytkownika o nazwie katarzyna. Komenda net user katarzyna jakieśhasło ustawi na koncie katarzyna hasło jakieśhasło. Po wpisaniu w konsoli CMD powyższych komend, zostanie utworzony użytkownik katarzyna z hasłem jakieśhasło. Należy tutaj zaznaczyć że będzie to konto użytkownika bez uprawnień administratora.

Ciekawostką jest fakt iż domyślnie w systemie Windows 8 konto Administratora jest wyłączone. Nie można się na nie logować. Za pomocą komendy net user Administrator /active:yes możemy takie konto włączyć i co za tym idzie zalogować się na nie.

Aby nadać naszemu nowemu użytkownikowi prawa administratora wystarczy użyć komendy net localgroup Administratorzy nazwa_konta /add.

Na koniec instrukcja jak za pomocą net user usunąć dowolne konto w systemie Windows – taką komendą jest net user nazwa_konta /del która nieodwracalnie usuwa wskazane konto w systemie Windows.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

więcej 

2 komentarze do “Zmiana hasła Windows 10”

  1. No fajnie ale ja mam trochę inny problem. Mam windows 10 i konto założyłem na stronie Microsoftu. Dzieciak zmienił hasło tak że teraz nie pamięta co wpisał. Chciałem to hasło odzyskać ale kiedy to robię mam komunikat że z tego konta wysłano zbyt dużo próśb o zmianę hasła i mam spróbować jutro. To trwa już tydzień, Dzieciak ma zdalną naukę a Microsoft nadal twierdzi że nie wyśle mi kodu do zmiany hasła. Jak takie hasło wywalić? Na laptopie nie ma innych kont.

    • Dobre pytanie. Po pierwsze zapraszam do zapoznania się z tym artykułem: Niekonwencjonalna zmiana hasła w Windows
      Kiedy dostaniesz się do laptopa i będziesz miał dostęp do konsoli CMD to w pierwszej kolejności aktywuj konto Administratora – wierz mi że jest. Potem zmień do niego hasło a następnie zaloguj się na już odblokowane konto admina. Do aktywowania konta masz net user Administrator /active:yes a zmiana hasła to oczywiście net user Administrator jakieśhasło. Daj znać czy ci się udało dostać do lapka.

Dodaj komentarz