Zmiana hasła Windows 10 | jak odzyskać dostęp do systemu Win

Zmiana hasła Windows 10

Zmiana hasła Windows 10
5
(2)

Jak zmienić hasło w Windows 10?

Wielu z Was zastanawia się czasem jak zmienić hasło w komputerze bądź laptopie? Metod jest oczywiście kilka, od tych prostych i oczywistych do tych bardziej skomplikowanych i nie do końca legalnych. Dla tych którzy nie pamiętają hasła przygotowaliśmy oddzielny poradnik – Jak obejść hasło w windows kombinacja klawiszy, czyli jak odblokować komputer nie znając hasła windows 10 – zapraszamy do lektury.

Jak zmienić hasło w Windows 10?

Aby zmienić hasło użytkownika w systemie Windows należy przejść do ustawień komputera – klikamy menu StartUstawienia (ikonka kółka zębatego).

jak zmienić hasło w komputerze

W nowo otwartym oknie wybieramy opcje Konta i po lewej stronie klikamy Opcje logowania.

jak wyłączyć hasło windows 10

Teraz wystarczy tylko wskazać sposób logowania do systemu, a mamy tutaj kilka możliwości, od rozpoznawania twarzy lub linii papilarnych przez nadanie kodu PIN aż do tradycyjnej metody logowania, czyli dostępu za pomocą nazwy użytkownika i hasła.

jak zmienić hasło w laptopie

W systemie Windows nie ma domyślnie ustawionych wymagań co do hasła, jego złożoności. Możecie wpisać 123 i system Windows takie hasło przyjmie. Odradzamy stosowanie tak prostych haseł bo jeżeli już je zaczynacie stosować to z jakiegoś powodu, prawda? Robicie to dla bezpieczeństwa waszych danych, no bo nie chyba po to aby mieć co pisać podczas uruchamiania komputera lub laptopa.

jak usunąć hasło z laptopa

Hasło należy wprowadzić dwukrotnie i podać wskazówkę w przypadku zapomnienia hasła – zdecydowanie polecamy tą opcję – gdyby użytkownicy się do niej stosowali nie byłoby artykułu: Jak odblokować komputer nie znając hasła Windows 10.

Jak wyłączyć hasło Windows 10?

W poprzednim punkcie, omawialiśmy sytuację w której nasze konto użytkownika nie posiadało skonfigurowanego hasła dostępu. Teraz omówimy sytuację w której będziemy chcieli hasło do Windows wyłączyć. Jeśli nie znamy hasła które chcemy usunąć, musimy posłużyć się sposobem opisanym w artykule: Jak usunąć hasło do systemu Windows? W przeciwnym razie postępujemy tak jak w poprzednim akapicie z tą różnicą że zamiast tworzyć nowe hasło zmieniamy je na puste. Aby jednak to zrobić, system w pierwszej kolejności poprosi nas o podanie dotychczasowego hasła. Bez tego nie pozwoli nam na jakąkolwiek zmianę.

Jak zarządzać użytkownikami w Windows – konsola CMD.

Czasem zdarza się że musimy tworzyć lub usuwać użytkowników w naszym systemie Windows za pomocą komend wpisywanych w konsoli CMD. Mowa tutaj o poleceniu net user, które funkcjonuje w systemach Windows od czasów prehistorycznych czyli od Windowsa NT i 95. Kto pamięta te systemy ręka w górę :).

Jak stosować komendę net user? Omówimy tutaj tylko kilka z dostępnych opcji – całość jest opisana w tym artykule: Net user – spis komend i opcji.

Zacznijmy od założenia nowego użytkownika. Do tego służy opcja net user nazwaużytkownika /add na przykład net user katarzyna /add utworzy nam użytkownika o nazwie katarzyna. Komenda net user katarzyna jakieśhasło ustawi na koncie katarzyna hasło jakieśhasło. Po wpisaniu w konsoli CMD powyższych komend, zostanie utworzony użytkownik katarzyna z hasłem jakieśhasło. Należy tutaj zaznaczyć że będzie to konto użytkownika bez uprawnień administratora.

Ciekawostką jest fakt iż domyślnie w systemie Windows 8 konto Administratora jest wyłączone. Nie można się na nie logować. Za pomocą komendy net user Administrator /active:yes możemy takie konto włączyć i co za tym idzie zalogować się na nie.

Aby nadać naszemu nowemu użytkownikowi prawa administratora wystarczy użyć komendy net localgroup Administratorzy nazwa_konta /add.

Na koniec instrukcja jak za pomocą net user usunąć dowolne konto w systemie Windows – taką komendą jest net user nazwa_konta /del która nieodwracalnie usuwa wskazane konto w systemie Windows.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

więcej 

2 Comments

 1. Maciek Grzeszyk

  No fajnie ale ja mam trochę inny problem. Mam windows 10 i konto założyłem na stronie Microsoftu. Dzieciak zmienił hasło tak że teraz nie pamięta co wpisał. Chciałem to hasło odzyskać ale kiedy to robię mam komunikat że z tego konta wysłano zbyt dużo próśb o zmianę hasła i mam spróbować jutro. To trwa już tydzień, Dzieciak ma zdalną naukę a Microsoft nadal twierdzi że nie wyśle mi kodu do zmiany hasła. Jak takie hasło wywalić? Na laptopie nie ma innych kont.

  1. Tomasz

   Dobre pytanie. Po pierwsze zapraszam do zapoznania się z tym artykułem: Niekonwencjonalna zmiana hasła w Windows
   Kiedy dostaniesz się do laptopa i będziesz miał dostęp do konsoli CMD to w pierwszej kolejności aktywuj konto Administratora – wierz mi że jest. Potem zmień do niego hasło a następnie zaloguj się na już odblokowane konto admina. Do aktywowania konta masz net user Administrator /active:yes a zmiana hasła to oczywiście net user Administrator jakieśhasło. Daj znać czy ci się udało dostać do lapka.

Dodaj komentarz