Czasem zdarza się że musimy tworzyć lub usuwać użytkowników w naszym systemie Windows za pomocą komend wpisywanych w konsoli CMD. Mowa tutaj o poleceniu net user, które funkcjonuje w systemach Windows od czasów prehistorycznych czyli od Windowsa NT i 95. Kto pamięta te systemy ręka w górę :).
Jak stosować komendę net user? Omówimy tutaj tylko kilka z dostępnych opcji – całość jest opisana w tym artykule: Net user – spis komend i opcji.
Zacznijmy od założenia nowego użytkownika. Do tego służy opcja net user nazwaużytkownika /add na przykład net user katarzyna /add utworzy nam użytkownika o nazwie katarzyna. Komenda net user katarzyna jakieśhasło ustawi na koncie katarzyna hasło jakieśhasło. Po wpisaniu w konsoli CMD powyższych komend, zostanie utworzony użytkownik katarzyna z hasłem jakieśhasło. Należy tutaj zaznaczyć że będzie to konto użytkownika bez uprawnień administratora.
Ciekawostką jest fakt iż domyślnie w systemie Windows 8 konto Administratora jest wyłączone. Nie można się na nie logować. Za pomocą komendy net user Administrator /active:yes możemy takie konto włączyć i co za tym idzie zalogować się na nie.
Aby nadać naszemu nowemu użytkownikowi prawa administratora wystarczy użyć komendy net localgroup Administratorzy nazwa_konta /add.
Na koniec instrukcja jak za pomocą net user usunąć dowolne konto w systemie Windows – taką komendą jest net user nazwa_konta /del która nieodwracalnie usuwa wskazane konto w systemie Windows.
No fajnie ale ja mam trochę inny problem. Mam windows 10 i konto założyłem na stronie Microsoftu. Dzieciak zmienił hasło tak że teraz nie pamięta co wpisał. Chciałem to hasło odzyskać ale kiedy to robię mam komunikat że z tego konta wysłano zbyt dużo próśb o zmianę hasła i mam spróbować jutro. To trwa już tydzień, Dzieciak ma zdalną naukę a Microsoft nadal twierdzi że nie wyśle mi kodu do zmiany hasła. Jak takie hasło wywalić? Na laptopie nie ma innych kont.
Dobre pytanie. Po pierwsze zapraszam do zapoznania się z tym artykułem: Niekonwencjonalna zmiana hasła w Windows
Kiedy dostaniesz się do laptopa i będziesz miał dostęp do konsoli CMD to w pierwszej kolejności aktywuj konto Administratora – wierz mi że jest. Potem zmień do niego hasło a następnie zaloguj się na już odblokowane konto admina. Do aktywowania konta masz net user Administrator /active:yes a zmiana hasła to oczywiście net user Administrator jakieśhasło. Daj znać czy ci się udało dostać do lapka.