fbpx

Co zrobić gdy laptop się przegrzewa?

5
(42)

Co zrobić jeśli laptop się przegrzewa?

Popularność laptopów, szczególnie tych gamingowych, od jakiegoś czasu znacznie się zwiększyła. Dzięki małym rozmiarom, w porównaniu z komputerami stacjonarnymi, możemy zabierać je w podróż, na wakacje czy do babci na weekend. Pracujemy, uczymy się i oczywiście bawimy się dzięki tym urządzeniom, zapominając czasem o ich ograniczeniach i o zasadach użytkowania. Od czasu wybuchu pandemii Covid 19, laptopy i notebooki stały się wręcz koniecznością i na stałe zawitały w naszych domach, szkołach czy firmach. Co jednak zrobić gdy nasz sprzęt odmówi posłuszeństwa i przestanie działać? Co zrobić gdy nasz laptop zacznie się przegrzewać i z tego powodu wyłączać? Jak sobie w takiej sytuacji poradzić? Po pierwsze musimy sobie odpowiedzieć na pytanie dlaczego laptop się grzeje?

laptop szybko się nagrzewa co zrobić gdy laptop się przegrzewa

Dlaczego laptop się grzeje?

Dzisiejsze laptopy wykorzystują procesory, układy graficzne, baterie, dyski twarde (SSD lub HDD) i inne podzespoły, które podczas pracy wydzielają ciepło – najnormalniej w świecie, grzeją się. Jest to zjawisko naturalne i oczywiście przewidziane przez producenta sprzętu. Dlatego laptopy posiadają wentylatory oraz radiatory. Układy chłodzenia w dzisiejszych laptopach potrafią być bardzo rozbudowane. Projektanci urządzeń przenośnych, takich jak laptopy, najczęściej projektują kanały wentylacyjne w obudowach, po bokach, z tyłu oraz od spodu. Spora część użytkowników zapomina o tym i stawia swoje urządzenia na stołach lub blatach przystrojonych w obrusy, zabiera laptopa do łóżka, na koc lub kołdrę. Takie postępowanie powoduje zasłanianie wlotów i wylotów powietrza i sprawia że nasze laptopy zostają pozbawione dopływu chłodnego powietrza i zaczynają się grzać. Kolejną sprawą jest fakt iż układ wentylacyjny laptopa wciąga drobne włókna z obrusa, koca czy kołdry i osadza je pomału na elementach naszego wiatraka, radiatora czy kratki wentylacyjnej.

Komputery stacjonarne też się grzeją

Laptop szybko się nagrzewa? Co robić?

Kiedy zaobserwujecie że wasz laptop często uruchamia wentylatory na dużych obrotach, a powierzchnia waszego laptopa, szczególnie ta z góry (okolice klawiatury) niepokojąco się nagrzewa to znak że czas zająć się układem chłodzenia w waszym notebooku. Co zrobić jak laptop się przegrzewa? Po pierwsze wyeliminujcie ewentualne powody tego stanu. Usuńcie obrus lub serwetę ze stołu, sprawdźcie czy przestrzeń pod laptopem jest wolna. Laptop powinien posiadać niewielkie gumowe nóżki, dzięki którym tworzy się pod nim pusta przestrzeń umożliwiająca przepływ powietrza. Zrezygnujcie z zabierania sprzętu do łóżka a jeżeli nie możecie wyzbyć się tego nawyku, zaopatrzcie się w specjalną chłodzącą podstawkę pod laptopa – kupicie takie w MediaExpert czy na Allegro, albo po prostu postawcie go na jakiejś sztywnej podkładce. Po drugie, jeśli obserwujecie że następują wyłączenia sprzętu, system Windows niespodziewanie się zamyka a laptop nie chce się od razu po takim zamknięci uruchomić to znak że należy wyczyścić układ chłodzący w laptopie. Oczywiście możecie też taka usługę zamówić w naszym serwisie – zapraszamy do kontaktu.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 42

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

więcej 

Dodaj komentarz