fbpx

Dlaczego drukarka nie drukuje!? Sprawdź najczęstsze powody!

5
(77)

Najczęściej spotykanymi w biurze lub w domu drukarkami są drukarki atramentowe, drukarki laserowe oraz igłówki. Te ostatnie są raczej sprzętem używanym w biurze lub sklepie niż w domu. Ich niezawodność sprawia że nadal drukują dokumenty księgowe takie jak faktury czy rachunki. W tym artykule omówimy kilka problemów jakie pojawiają się podczas eksploatacji drukarek laserowych i atramentowych. Dlaczego drukarka nie drukuje! Ponieważ sposób działania oraz rodzaj materiałów eksploatacyjnych drukarek laserowych i atramentowych znacząco się różni, omówimy każdy rodzaj oddzielnie. Dzisiaj zaczniemy od omówienia drukarek laserowych i najczęściej pojawiających się w nich usterek.

Dlaczego drukarka laserowa nie drukuje?

Drukarki laserowe charakteryzują się większą żywotnością i niezawodnością w działaniu, są też tańsze w eksploatacji. Niestety są też zdecydowanie droższe w zakupie niż drukarki atramentowe. Aby zastanowić się dlaczego czasem nasza drukarka laserowa nie drukuje musimy poznać kilka faktów.

Jak drukarka laserowa drukuje?

Do procesu wydruku, laserówki wykorzystują światło lasera lub diod LED, w celu naelektryzowania bębna światłoczułego, za pomocą którego drukarka przenosi toner na zadrukowywaną powierzchnię np. papier a następnie utrwala ją wysoką temperaturą. Zatem upraszczając, w procesie drukowania na drukarce laserowej uczestniczą: toner, bęben światłoczuły, laser lub diody LED oraz papier. Są oczywiście jeszcze inne podzespoły takiej jak zespół pobierania papieru, duplex czyli zespół rolek umożliwiający drukowanie dwustronne i inne ale o nich w dalszej części naszego artykułu.

serwis drukarek hp warszawa

Jaki toner wybrać do drukarki laserowej?

Pierwszym elementem na jaki powinniśmy zwracać uwagę jest toner. Od rodzaju i jakość tonera zależy  jakość wydruków i ich ilość. Toner ma też wpływ na żywotność samej drukarki laserowej. Najlepszym wyborem jest oczywiście oryginalny toner rekomendowany przez producenta drukarki ale nie bójmy się używać zamienników. Oczywiście nie polecamy tonerów regenerowanych, choć wiemy że znajdą się głosy sprzeciwu obrońców tego rodzaju materiałów eksploatacyjnych. 

Jeżeli nasza drukarka drukuje białe kartki, lub wydruki są bardzo blade, posiadają białe pionowe pasy, może to oznaczać że nasz toner najzwyczajniej w świecie się skończył. Aby mieć pewność można wyjąć kasetę z tonerem i nią energicznie potrząsnąć lub delikatnie obstukać dłonią. Ponownie zamontować w drukarce i spróbować coś wydrukować. Jeśli wydruk się poprawi oznaczać to będzie że nasz toner jest na wyczerpaniu i należy zakupić nowy wkład. Takie stukanie i potrząsanie wzrusza resztki tonera, które mogły jeszcze gdzieniegdzie zalegać i dlatego wydruk się poprawia.

Uwaga,  podczas tych czynności należy uważać gdyż z kasety może wysypać się resztka tonera – często tak się dzieje z regenerowanymi egzemplarzami.

Bęben do drukarki laserowej.

Drugim elementem, materiałem eksploatacyjnym, w naszej drukarce laserowej jest bęben światłoczuły. Możemy spotkać dwa rodzaje laserówek, jedne posiadające tonery wraz z bębnami i drugie, w których toner i bęben są montowane oddzielnie. Przykładem drukarek laserowych z oddzielnymi bębnami mogą być drukarki Samsung – modele Samsung xpress c480w lub Samsung xpress c430w. Natomiast drukarki marki Brother HL-2030, Brother HL-2040 lub Brother DCP-7055 są świetnym przykładem drukarek, w których toner montowany jest w oddzielnym bębnie.

Jeżeli w waszej drukarce wydruki mają pionowe lub poziome brudne pasy, może to świadczyć o problemie dotyczącym bębna światłoczułego. Sprawdźcie wtedy bęben, czy nie ma na nim zanieczyszczeń, czy nie jest porysowany lub uszkodzony. Bębny są materiałami eksploatacyjnymi, jednak ich żywotność jest zdecydowanie dłuższa niż tonerów i jeśli bęben jest montowany oddzielnie, to powinien on wytrzymać zdecydowanie dłużej niż sam toner. 

Laser i diody LED w drukarce laserowej

dlaczego drukarka laserowa nie drukuje

Zła jakość wydruku może wynikać również z zabrudzenia luster lasera lub listew z diodami LED. Kiedy należy wyczyścić laser lub diody LED? Jeżeli wydruki mają równomierną słabą jakość a toner i bęben zostały sprawdzone. Jeżeli używamy tonerów regenerowanych lub zamienników słabej jakości, a w naszej drukarce widać rozsypany toner, to należy wtedy sprawdzić czystość elementów lasera i diod LED. Ze względu na złożoność tych czynności i spore ryzyko uszkodzenia, zdecydowanie zalecamy zlecenie tych czynności naszemu serwisowi – kontakt.

Papier do drukarki laserowej

To może być dla wielu zaskakujące ale jakość papieru ma również znaczenie, szczególnie w drukarkach, które bardzo dużo drukują. Dlaczego? Papier ksero, szczególnie ten słabej jakości, po prostu się kruszy zostawiając w drukarce biały nalot, który się odkłada na elementach drukarki stopniowo ją zanieczyszczając. Jeśli widzieliście kiedyś w drukarce laserowej, biały proszek to jest to właśnie efekt stosowania kiepskiej jakości papieru ksero. 

Co zrobić kiedy drukarka laserowa przestanie drukować?

Jeżeli kliknęliście w aplikacji Drukuj a wasza drukarka nie zareagowała z żaden sposób to w pierwszej kolejności sprawdźcie podłączenie drukarki do komputera. Upewnijcie się że kabel USB jest wetknięty we właściwe gniazdo USB w komputerze lub laptopie oraz w drukarce. Jeśli łączycie się z drukarką poprze sieć Wifi, to sprawdźcie połączenie z siecią. Jeżeli polecenie wydruku wpada do kolejki wydruków a następnie znika bez reakcji drukarki to sprawdźcie ten temat: Drukarka nie drukuje.

Jeśli natomiast drukarka reaguje na polecenie wydruku, próbuje coś zrobić, pobrać papier, piszczy lub migają jej kontrolki to znaczy że połączenie z drukarką jest ale występuje problem po stronie samej drukarki. Co wtedy należy zrobić? Jeśli migają kontrolki lub drukarka piszczy to spróbuj wychwycić sekwencje mrugnięć lub pisków np. ich ilość – 7 mrugnięć niewielka przerwa i ponowne 7 mrugnięć. Jeśli na wyświetlaczu pojawia się komunikat o błędzie, zanotuj go. Wszystkie te informacje pomogą ci lub serwisowi zidentyfikować źródło awarii. Jeżeli masz pytania na temat sygnałów związanych z usterkami w drukarkach laserowych skontaktuj się z naszym serwisem – pomożemy

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 77

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

więcej 

Dodaj komentarz