fbpx

Jak wyczyścić chłodzenie w laptopie?

5
(30)

Spis treści

Laptop się przegrzewa, co zrobić?

Jak wcześniej pisaliśmy, obudowa laptopa jest tak zaprojektowana aby posiadała ona dwa rodzaje otworów wentylacyjnych – jedne do pobierania chłodnego powietrza i drugie do odprowadzania gorącego powietrza. Najczęściej otworami odprowadzającymi nagrzane powietrze są otwory usytuowane po bokach i z tyłu laptopa. Otwory pobierające zimne powietrze są najczęściej na spodzie obudowy.  Aby wyczyścić chłodzenie w laptopie, musicie uzbroić się w odkurzacz i sprężone powietrze. Sprężonym powietrzem dmuchacie w otwory na spodzie laptopa a odkurzacz przykładacie do otworów po bokach laptopa. Dzięki temu znacznie zwiększycie skuteczność przedmuchiwania układu chłodzenia waszego laptopa. Opisany powyżej sposób nie zawsze zda egzamin, szczególnie wtedy gdy mamy do czynienia z dużym zaczopowaniem kanałów chodzących. W takich sytuacjach pozostaje jedynie wizyta w serwisie komputerowym, rozebranie laptopa i dokładne czyszczenie wszystkich podzespołów takich jak radiatory, wiatraki i otwory wentylacyjne. W takich sytuacjach należy skontaktować się z serwisem, który wykona czyszczenie laptopa z brudy i kurzu jaki zalega w jego wnętrzu.

przegrzewa się procesor w laptopie

Dlaczego laptop się przegrzewa?

Co jeszcze może powodować, że laptop się przegrzewa? Oczywiście nie zawsze nadmierne grzanie się laptopa jest efektem brudnego wentylatora czy zatkanych otworów wentylacyjnych. Takie grzanie może powodować niewłaściwa praca systemu operacyjnego, jego zawirusowanie lub nieprawidłowa konfiguracja. Może też być efektem uszkodzonego układu zasilania procesora, układu sterującego chłodzeniem czy karty graficznej. Te wszystkie ewentualności sprawdzamy dopiero po upewnieniu się że nasze chłodzenie laptopa jest drożne i czyste.

Co zrobić jak laptop się przegrzewa?

Gdy nasz sprzęt zacznie odmawiać posłuszeństwa i stwierdzimy że powodem tego stanu może być zbyt wysoka temperatura, warto zainstalować na komputerze oprogramowanie do pomiaru temperatury i prędkości obrotów wentylatorów. Jednymi z takich programów są Core Temp lub HWMonitor. Programy te bez problemu znajdziecie w sieci. Za ich pomocą sprawdzicie wartości temp na poszczególnych rdzeniach waszego procesora jak i na układach graficznych itp. Ponadto część laptopów, na przykład laptopy Dell posiadają narzędzia diagnostyczne, które można uruchomić zaraz po włączeniu – klawisz F12. Te narzędzia wskażą wam ewentualną drogę, gdzie szukać przyczyny takiego stanu waszego laptopa.

przegrzewa się procesor w laptopie

I na koniec – Wasi milusińscy, mamy tu na myśli psy i koty. One też stają się powodem waszych problemów z przegrzewającymi się laptopami czy też komputerami stacjonarnymi. Wierzcie nam, laptopy z takich domów są czasami wypchane sierścią milusińskich 🙂

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 30

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

więcej 

Dodaj komentarz