fbpx

Dlaczego komputer wolno pracuje i się zacina?

5
(54)

Laptop grzeje się

Jednym z powodów wolnej pracy komputerów, może być problem z chłodzeniem sprzętu (laptopa, PC). Zapchane wentylatory i przewody wentylacyjne, szczególnie w laptopach stawianych na stołach z grubymi obrusami albo zabieranych często do łóżka, mogą być tego przyczyną. Innym powodem przegrzewania się laptopa a tym samym wolnej jego pracy, mogą być wyschnięte pasty termoprzewodzące na procesorach lub chipsetach graficznych. Jak radzić poradzić sobie z przegrzewającym się laptopem możecie przeczytać w artykule: Co zrobić gdy laptop się przegrzewa?

Mało miejsca na dysku

Innym powodem wolnej pracy laptopa może być bardzo mała ilość wolnego miejsca na dysku twardym komputera. Mamy tu na myśli dysk, na którym zainstalowany jest system Windows. Musicie pamiętać że system operacyjny nieustannie korzysta z przestrzeni dyskowej komputer. Zapisuje tam dane tymczasowe, uruchamia aplikacje, sterowniki i inne programy potrzebne do prawidłowego działania komputera. Wiele zadań jest wykonywanych w tle (aktualizacje systemu Windows, ich pobieranie i instalowanie) czego nie do końca jesteśmy świadomi. Podsumowując, dbajcie o porządek na dyskach systemowych, regularnie usuwajcie nie  potrzebne dane, nie przechowujcie dużych ilości plików na pulpitach swoich laptopów. Jeśli macie drugi dysk, to właśnie tam trzymajcie swoje dane – zdjęcia, filmy, muzykę czy dokumenty.

Aktualizacja Windows 10

Jeśli zauważycie że wasz komputer nagle spowolnił, wręcz się „zamulił”, to sprawdźcie czy przypadkiem nie oczekują w kolejce aktualizacje do zainstalowania w systemie Windows. Czy aby nasz komputer nie czeka na ponowne uruchomienie w celu dokończenia instalacji aktualizacji. Bardzo często się zdarza że Windows przestaje normalnie pracować, mało tego, przestaje działać WiFi lub nie możemy drukować dokumentów. Te opisane wyżej problemy mogą być przyczyną wolnej pracy komputera. Zróbcie restart systemu i upewnijcie się że macie aktualny system operacyjny. O samych problemach z aktualizacjami do Windows piszemy w artykule: Aktualizacje systemu Windows nie działają.

Wirus w komputerze

Kolejnym powodem wolnego działania laptopa mogą być wirusy, trojany lub inne szkodliwe programy, które mogły zainfekować nasz komputer. Aby uniknąć infekcji należy bezwzględnie przestrzegać kilku zasad:

  1. Dbamy aby na naszym komputerze był zainstalowany program antywirusowy
  2. Nie otwieramy załączników od nieznanych nam osób
  3. Nie klikamy linków przesłanych przez nieznane nam osoby
  4. Nie wchodzimy na podejrzane strony internetowe (strony porno, z pirackimi programami itp)
  5. Nie instalujemy w portach USB pamięci Pendrive od osób nieznanych
  6. Raz lub dwa razy w miesiącu (zależy jak dużo pracujemy w sieci) przeprowadzamy szybkie skanowanie antywirusowe
  7. Instalujemy aktualizacje do naszego systemu Windows
  8. Stosujemy zasadę ograniczonego zaufania co do treści w poczcie, w mediach społecznościowych czy w wiadomościach SMS.
  9. Nie robimy przelewów znajomym, którzy poprosili nas o to poprzez socialmedia
  10. Nie podajemy haseł do WiFi czy do kont pocztowych.

Jeśli podejrzewacie infekcję w systemie operacyjnym, macie sygnały od znajomych o dziwnych wiadomościach przychodzących z waszych adresów lub kont w mediach społecznościowych to w pierwszej kolejności wykonajcie pełne skanowanie systemu Windows programem antywirusowym. Potem wykonajcie ponowne skanowanie innym programem antywirusowym (UWAGA NA KOMPUTERZE POWINIEN BYĆ TYLKO JEDEN PROGRAM ANTYWIRUSOWY – odinstalujcie pierwszy i dopiero wtedy zainstalujcie inny), zmieńcie hasła do poczty, Facebooka, Instagrama i innych kont w socialmediach. 

Jeżeli nie będziecie nadal w stanie sobie poradzić z wirusami w laptopie to zapraszamy do kontaktu z naszym serwisem.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 54

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

więcej 

Dodaj komentarz