fbpx

Jak spakować lub rozpakować pliki .zip na serwerze hostingowym

5
(25)

Pakowanie plików strony www na serwerze hostingowym.

Posiadając stronę internetową na serwerze hostingowym na przykład u takiego usługodawcy jak Nazwa.pl lub Home.pl, warto czasem wykonać kopię zapasową plików tworzących naszą WWW. Oczywiście, firma Home.pl udostępnia narzędzie (webFTP) za pomocą którego można spakować pliki na serwerze hostingowym ale narzędzie to działa, mówiąc delikatnie, bardzo słabo. Dużych katalogów, takich powyżej 80 MB nie spakujecie, przynajmniej naszym administratorom się to nie udaje (serwer wyświetla błąd 500 i tyle). Jednak dzieląc na mniejsze „kawałki” można, mordując się, popakować pliki i je potem pobrać na dysk lokalny. Natomiast firma Nazwa.pl w ogóle nie udostępnia narzędzi do pakowania lub rozpakowywania archiwów zip na swoich serwerach. Oczywiście, firmy te udostępniają narzędzia do tworzenia backupów ale są one płatne. Firma Home.pl może za jedyne 🙂 100zł spakować całą zawartość konta hostingowego a Nazwa.pl oferuje podobną usługę za 150zł.

Jeśli sami nie możecie poradzić sobie z archiwizowaniem, przenoszeniem lub administrowaniem stroną www, zapraszamy do współpracy. Kontakt z naszym działem IT zajmującym się marketingiem internetowym.

Jak spakować pliki na serwerze hostingowym do archiwum zip?

Jeżeli chcemy wykonać kopię zapasowa naszych plików na serwerze hostingowym, tworzymy na dysku lokalnym plik o nazwie pakuj.php, w którym wpisujemy następujący kod php:

<?php 
system("zip -r pakuj.zip nazwa_katalogu");
?>

po zapisaniu pliku wysyłamy go na serwer ftp do katalogu nadrzędnego dla katalogu który chcemy spakować. Następnie w przeglądarce internetowej przechodzimy pod adres:

www.twoja_strona.pl/pakuj.php

Wszystkie pliki i foldery znajdujące się we wskazanym przez nas katalogu zostaną spakowane do archiwum o nazwie pakuj.zip. Teraz wystarczy tylko pobrać nasze archiwum zip z adresu: www.twoja_strona.pl/pakuj.zip

Jak rozpakować archiwów zip na serwerze hostingowym.?

Tworzymy plik o nazwie: unzip.php w którym wpisujemy następujący kod PHP i wgrywamy go na serwer FTP  do katalogu w którym znajduje się nasze archiwum zip:

 
<?php
system ("unzip -o nazwa_pliku.zip");
?>

Aby uruchomić proces rozpakowywania archiwum, uruchamiamy nasz plik unzip.php wchodząc pod adres www.twoja_strona.pl/unzip.php

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 25

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

więcej 

Dodaj komentarz